WEST
АЛМАЗ АМУРСКИЕ ТИГРЫ АТЛАНТЫ ДИНАМО-РАУБИЧИ ДИНАМО СПБ КРАСНАЯ АРМИЯ ЛОКО МХК СПАРТАК РОССИЯ U18 РУССКИЕ ВИТЯЗИ САХАЛИНСКИЕ АКУЛЫ СКА-СЕРЕБРЯНЫЕ ЛЬВЫ СКА-1946 ХК МВД ХК РИГА
АВТО БЕЛЫЕ МЕДВЕДИ ИРБИС КУЗНЕЦКИЕ МЕДВЕДИ ЛАДЬЯ МАМОНТЫ ЮГРЫ ОЛИМПИЯ ОМСКИЕ ЯСТРЕБЫ РЕАКТОР САРМАТЫ СИБИРСКИЕ СНАЙПЕРЫ СНЕЖНЫЕ БАРСЫ СТАЛЬНЫЕ ЛИСЫ ТОЛПАР ТЮМЕНСКИЙ ЛЕГИОН ЧАЙКА
EAST
Sparta
HC Riga
(2:0 1:1 1:3 1:0)
Photos
Loko
Jokerit
(0:1 3:1 3:0)
Photos
Reaktor
Malmo
(0:0 0:2 0:0)
Photos
Snezhye Barsy
Slovan
(4:2 2:2 1:0)
Photos
Slovan
Jokerit
(0:0 0:2 1:1)
Photos
Reaktor
Sparta
(3:0 3:0 1:3)
Photos
Loko
Snezhye Barsy
(3:1 2:1 0:0)
Photos
Malmo
Sparta
(0:0 0:0 0:0 0:1)
Photos
Jokerit
Snezhye Barsy
(0:1 1:1 1:0 1:0)
Photos
Reaktor
HC Riga
(1:0 1:0 3:1)
Photos
Loko
Slovan
(5:0 1:0 3:0)
Photos
Jokerit
HC Riga
(1:0 2:0 0:1)
Photos
Reaktor
Slovan
(2:0 1:0 0:2)
Photos
Loko
Malmo
(5:0 0:1 1:0)
Photos
Loko
Snezhye Barsy
start
at 14:00 msk
Photos
Sparta
HC Riga
start
at 15:00 msk
Photos
Malmo
Slovan
start
at 19:00 msk
Photos
Reaktor
Jokerit
start
at 19:30 msk
Photos
Loko
Chaika
start
at 19:30 msk
Photos
Avto
Reaktor
start
at 11:00 msk
Photos
Kuznetskie Medvedi
Ladya
start
at 13:00 msk
Photos
Sibirskie Snaipery
Irbis
start
at 14:30 msk
Photos
Stalnye Lisy
Snezhnye Barsy
start
at 15:00 msk
Photos
Tolpar
Sputnik Al
start
at 16:30 msk
Photos
Sarmaty
Altai U-K
start
at 17:00 msk
Photos
Mamonty Yugry
Omskie Yastreby
start
at 17:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Belye Medvedi
start
at 17:00 msk
Photos
Krasnaya Armiya
JHC Dynamo SPb
start
at 17:00 msk
Photos
Almaz
HC MVD
start
at 18:30 msk
Photos
HK Riga
JHC Spartak
start
at 18:30 msk
Photos
SKA-1946
Taifun
start
at 19:00 msk
Photos
Tolpar
Sputnik Al
start
at 13:00 msk
Photos
Kuznetskie Medvedi
Ladya
start
at 13:00 msk
Photos
Sibirskie Snaipery
Irbis
start
at 14:30 msk
Photos
Stalnye Lisy
Snezhnye Barsy
start
at 15:00 msk
Photos
Avto
Reaktor
start
at 16:30 msk
Photos
Sarmaty
Altai U-K
start
at 17:00 msk
Photos
Mamonty Yugry
Omskie Yastreby
start
at 17:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Belye Medvedi
start
at 17:00 msk
Photos
Krasnaya Armiya
JHC Dynamo SPb
start
at 17:00 msk
Photos
Almaz
HC MVD
start
at 18:30 msk
Photos
HK Riga
JHC Spartak
start
at 18:30 msk
Photos
SKA-1946
Taifun
start
at 19:00 msk
Photos
Loko
Chaika
start
at 19:00 msk
Photos
Sibirskie Snaipery
Ladya
start
at 14:30 msk
Photos
Krasnaya Armiya
Atlanty
start
at 17:00 msk
Photos
Stalnye Lisy
Altai U-K
start
at 15:00 msk
Photos
Avto
Sputnik Al
start
at 16:30 msk
Photos
Tolpar
Reaktor
start
at 16:30 msk
Photos
Sarmaty
Snezhnye Barsy
start
at 17:00 msk
Photos
Mamonty Yugry
Belye Medvedi
start
at 17:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Omskie Yastreby
start
at 17:00 msk
Photos
Almaz
Chaika
start
at 18:30 msk
Photos
HK Riga
Russkie Vityazi
start
at 18:30 msk
Photos
SKA-1946
Amurskie Tigry
start
at 19:00 msk
Photos
Loko
HC MVD
start
at 19:00 msk
Photos
Krylya Sovetov
JHC Dynamo SPb
start
at 19:30 msk
Photos
Kuznetskie Medvedi
Irbis
start
at 09:00 msk
Photos
Avto
Sputnik Al
start
at 11:00 msk
Photos
Tolpar
Reaktor
start
at 11:00 msk
Photos
SKA-1946
Amurskie Tigry
start
at 13:00 msk
Photos
Krasnaya Armiya
Atlanty
start
at 13:00 msk
Photos
HK Riga
Russkie Vityazi
start
at 13:00 msk
Photos
Almaz
Chaika
start
at 14:00 msk
Photos
Loko
HC MVD
start
at 14:00 msk
Photos
Sarmaty
Snezhnye Barsy
start
at 15:00 msk
Photos
Mamonty Yugry
Belye Medvedi
start
at 15:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Omskie Yastreby
start
at 15:00 msk
Photos
SKA-Serebryanye Lvy
Taifun
start
at 17:00 msk
Photos
Krylya Sovetov
JHC Dynamo SPb
start
at 17:00 msk
Photos

World Cup

About

JCWC-logo-nobg.png

The 6th annual Junior Club World Cup will take place in Tatarstan on August 20th through August 28th. The tournament will be held in Nizhnekamsk and Naberezhnye Chelny. These two towns also hosted MHL Challenge Cup and MHL Generation Cup earlier this year.

The tournament will feature eight teams representing Russia, Kazakhstan, Latvia, Sweden, Finland, Czech Republic and Slovakia. The teams will be divided into two groups with five teams aside. Every team will face every team in its pool in round robin. Two teams who will have the most points will go on to the playoff round from every group.

Junior Club World Cup gold and bronze medal games will take place on August 28th.

Junior Club World Cup already has a rich history and official International Ice Hockey Federation status – ‘sanctioned by IIHF’. The first three tournaments took place in Omsk in 2011, 2012 and 2013. Ufa hosted the tournament in 2014. In 2015 the tournament took place in Sverdlovsk Region in the cities of Yekaterinburg, Nizhny Tagil and Verkhnyaya Pyshma. In the past five years the tournament featured teams from the following countries – Austria, Belarus, Canada, Czech Republic, Denmark, Finland, Latvia, Kazakhstan, Norway, Russia, Slovakia, Sweden and USA.

Junior Club World Cup champions:

2011 – Krasnaya Armiya (Moscow, Russia)

2012 – Sudbury Wolves (Sudbury, ON, Canada)

2013 – Omskie Yastreby (Omsk, Russia)

2014 – MHC Spartak (Moscow, Russia)

2015 – Djurgardens IF (Stockholm, Sweden)