WEST
EAST
Kristall Bdk
Irbis
(1:1 4:1 0:0)
Photos
Kuznetskie Medvedi
Chelny
(1:0 0:0 0:1 1:0)
Photos
Avto
Ladya
(0:2 1:1 2:0 1:0)
Photos
Yunior
Reaktor
(0:1 1:1 0:2)
Photos
Mamonty Yugry
Belye Tigry
(1:1 2:3 2:2)
Photos
Tyumensky Legion
Tolpar
(1:2 0:0 1:2)
Photos
Snezhnye Barsy
Chaika
(1:2 0:1 2:0 1:0)
Photos
Kapitan
Yunost
(1:1 0:2 1:0)
Photos
Berkuty Kubani
Almaz
(0:1 4:0 0:0)
Photos
HC MVD
Loko
(0:0 1:0 1:1)
Photos
JHC Spartak
Red Bull
(1:0 1:1 1:2 0:1)
Photos
Avto
Reaktor
(1:0 2:2 1:2 0:1)
Photos
Kristall Bdk
Chelny
(0:2 2:2 0:1)
Photos
Kuznetskie Medvedi
Irbis
(2:2 0:3 1:2)
Photos
Yunior
Ladya
(0:0 0:1 1:0 1:0)
Photos
Mamonty Yugry
Tolpar
(1:1 2:0 1:2)
Photos
Snezhnye Barsy
Olimpiya
(1:1 3:2 0:1 1:0)
Photos
Russkie Vityazi
Yunost
(1:1 0:0 0:0 0:1)
Photos
Kapitan
Dinamo-Shinnik
(0:0 0:0 0:0 1:0)
Photos
Krasnaya Armiya
Red Bull
(1:1 1:2 1:1)
Photos
Atlanty
Serebryanye Lvy
(2:1 2:1 0:1)
Photos
JHC Khimik
SKA-1946
(1:0 2:1 0:1)
Photos
HC MVD
Almaz
(0:0 2:2 2:0)
Photos
JHC Spartak
Energie
(0:1 1:0 1:1 0:1)
Photos
Krasnaya Armiya
Energie
(1:1 1:0 3:0)
Photos
Russkie Vityazi
Red Bull
(2:2 1:1 3:1)
Photos
Avto
Belye Tigry
(0:1 1:2 1:1)
Photos
Kristall Bdk
Ladya
(2:2 0:0 1:2)
Photos
Yunior
Tolpar
(1:0 2:0 0:2)
Photos
Snezhnye Barsy
Irbis
(1:0 2:0 1:1)
Photos
Atlanty
Yunost
(0:0 4:0 2:0)
Photos
JHC Khimik
Dinamo-Shinnik
(0:2 0:0 0:0)
Photos
Sibirskie Snaipery
Olimpiya
(2:0 0:3 2:1 0:1)
Photos
Krasnaya Armiya
Loko
(0:1 2:1 0:2)
Photos
HC MVD
SKA-1946
(0:1 1:1 1:1)
Photos
JHC Spartak
Almaz
(2:0 0:1 0:2)
Photos
Kristall Bdk
Reaktor
(0:1 3:1 0:1 0:1)
Photos
Kuznetskie Medvedi
Ladya
(0:0 0:1 1:0 1:0)
Photos
Sakhalinskie Akuly
Energie
(2:3 3:1 0:1 0:1)
Photos
Avto
Tolpar
(1:3 2:1 1:1)
Photos
Atlanty
Dinamo-Shinnik
(2:0 1:0 2:0)
Photos
Yunior
Belye Tigry
(0:1 1:1 1:0 0:1)
Photos
Mamonty Yugry
Stalnye Lisy
(1:0 0:0 0:1 0:1)
Photos
JHC Khimik
Yunost
(0:0 3:0 1:2)
Photos
Kapitan
HK Riga
(1:0 1:1 0:1 1:0)
Photos
Snezhnye Barsy
Chelny
(2:0 2:0 3:1)
Photos
Krasnaya Armiya
Almaz
(1:2 0:0 1:1)
Photos
Berkuty Kubani
SKA-1946
(2:3 0:1 1:0)
Photos
HC MVD
Serebryanye Lvy
(1:1 0:1 1:0 1:0)
Photos
JHC Spartak
Loko
(0:2 0:2 0:2)
Photos
Omskie Yastreby
Olimpiya
(0:0 2:1 1:0)
Photos
Russkie Vityazi
HK Riga
(1:0 2:0 0:1)
Photos
Kapitan
Dynamo SPb
(1:1 1:0 2:2)
Photos
Belye Medvedi
Avto
start
at 17:00 msk
Photos
Serebryanye Lvy
JHC Spartak
start
at 14:00 msk
Photos
Stalnye Lisy
Yunior
start
at 15:00 msk
Photos
Belye Tigry
Kristall Bdk
start
at 17:00 msk
Photos
Chelny
Sibirskie Snaipery
start
at 17:00 msk
Photos
Chaika
Mamonty Yugry
start
at 17:00 msk
Photos
Irbis
Omskie Yastreby
start
at 18:30 msk
Photos
Olimpiya
Tyumensky Legion
start
at 18:30 msk
Photos
Almaz
Amurskie Tigry
start
at 18:30 msk
Photos
Ladya
Snezhnye Barsy
start
at 19:00 msk
Photos
SKA-1946
Krasnaya Armiya
start
at 19:00 msk
Photos
Loko
Sakhalinskie Akuly
start
at 19:30 msk
Photos
Dinamo-Shinnik
Berkuty Kubani
start
at 19:30 msk
Photos
Yunost
HC MVD
start
at 19:30 msk
Photos
HK Riga
Atlanty
start
at 14:00 msk
Photos
Dynamo SPb
JHC Khimik
start
at 17:00 msk
Photos
Red Bull
Russkie Vityazi
start
at 18:40 msk
Photos
Energie
Kapitan
start
at 19:00 msk
Photos
Stalnye Lisy
Avto
start
at 11:00 msk
Photos
Tolpar
Kristall Bdk
start
at 11:00 msk
Photos
Belye Medvedi
Yunior
start
at 12:00 msk
Photos
Reaktor
Snezhnye Barsy
start
at 13:00 msk
Photos
Irbis
Sibirskie Snaipery
start
at 13:00 msk
Photos
Chaika
Tyumensky Legion
start
at 13:00 msk
Photos
SKA-1946
JHC Spartak
start
at 13:00 msk
Photos
Olimpiya
Mamonty Yugry
start
at 14:00 msk
Photos
Almaz
Sakhalinskie Akuly
start
at 14:00 msk
Photos
Loko
Amurskie Tigry
start
at 14:00 msk
Photos
Yunost
Berkuty Kubani
start
at 14:00 msk
Photos
Dinamo-Shinnik
HC MVD
start
at 14:30 msk
Photos
Belye Tigry
Kuznetskie Medvedi
start
at 15:00 msk
Photos
Chelny
Omskie Yastreby
start
at 17:00 msk
Photos
Serebryanye Lvy
Krasnaya Armiya
start
at 17:00 msk
Photos
Dynamo SPb
Atlanty
start
at 18:30 msk
Photos
Energie
Russkie Vityazi
start
at 20:00 msk
Photos
HK Riga
JHC Khimik
start
at 20:35 msk
Photos
Red Bull
Kapitan
start
at 21:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Snezhnye Barsy
start
at 17:00 msk
Photos
Stalnye Lisy
Olimpiya
start
at 15:00 msk
Photos
Avto
Kristall Bdk
start
at 15:00 msk
Photos
Tolpar
Chelny
start
at 16:30 msk
Photos
Yunior
Kuznetskie Medvedi
start
at 16:30 msk
Photos
Belye Medvedi
Chaika
start
at 17:00 msk
Photos
Belye Tigry
Irbis
start
at 17:00 msk
Photos
Tyumensky Legion
Snezhnye Barsy
start
at 17:00 msk
Photos
Red Bull
Dinamo-Shinnik
start
at 17:00 msk
Photos
Krasnaya Armiya
Atlanty
start
at 17:00 msk
Photos
Almaz
Serebryanye Lvy
start
at 18:30 msk
Photos
Loko
SKA-1946
start
at 19:30 msk
Photos
JHC Spartak
JHC Khimik
start
at 19:30 msk
Photos
Energie
Yunost
start
at 20:00 msk
Photos
Sakhalinskie Akuly
Kapitan
start
at 10:00 msk
Photos
Stalnye Lisy
Olimpiya
start
at 11:00 msk
Photos
Tolpar
Chelny
start
at 11:00 msk
Photos
Avto
Kristall Bdk
start
at 11:00 msk
Photos
Krasnaya Armiya
Atlanty
start
at 13:00 msk
Photos
Berkuty Kubani
HC MVD
start
at 13:00 msk
Photos
Almaz
Serebryanye Lvy
start
at 14:00 msk
Photos
Loko
SKA-1946
start
at 14:00 msk
Photos
JHC Spartak
JHC Khimik
start
at 14:00 msk
Photos
Belye Tigry
Irbis
start
at 15:00 msk
Photos
Yunior
Kuznetskie Medvedi
start
at 15:00 msk
Photos
Dynamo SPb
HK Riga
start
at 17:00 msk
Photos
Red Bull
Dinamo-Shinnik
start
at 18:30 msk
Photos
Energie
Yunost
start
at 19:00 msk
Photos
Sakhalinskie Akuly
Kapitan
start
at 07:00 msk
Photos
Belye Medvedi
Chaika
start
at 12:00 msk
Photos
Berkuty Kubani
HC MVD
start
at 13:00 msk
Photos
Dynamo SPb
HK Riga
start
at 17:00 msk
Photos

World Cup

Worldcup 2013


Dear hockey fan,

We are pleased to announce the third edition of the Junior (U20) Club World Cup to be held under the auspices of the International Ice Hockey Federation (IIHF) from 24 to 31 August 2013. According to Dmitri Yefimov, MHL Commissioner, Omsk will be hosting this relatively new competition for the last time as it will further be moved to different Russian cities for more exposure.

Instead of the last year’s 10 teams there will be only 8. However, this is the case of quantity giving way to quality. Norway and Denmark junior national teams that had placed last in their respective qualification groups would not compete this time, only the strongest squads stay on. Moreover, this time the USA Hockey has delegated not the finalist team but full-fledged reigning USHL Champs Dubuque Fighting Saints (last year it was Waterloo Blackhawks).

North America will further be represented by Canada’s Sudbury Wolves, last year’s winners. Wolves are not the strongest OHL team; they were able only to make Conference semifinals. Anyway, Ontario is considered by far the most competitive league in hockey’s birth place.

 

European countries will be represented by Vitkovice of Czech Republic, HV-71 of Sweden and HPK of Finland.

As in the last year’s tournament, MHL will be represented by Dynamo-Shinnik of Belarus and HC Riga, Latvia completing the set-up. Russia will again be represented by Omsk Hawks, the ruling Kharlamov Cup winners who, by way of good luck, will be playing on their home ice again.

Last year, the Omsk team gravely disappointed local fans by failing even to qualify for the play-off stage upset by Dynamo Shinnik 1-2. Yevgeni Kornoukhov’s guys later defeated Norwegians and the Czechs but got demolished by Waterloo Blackhawks 3-7. As said Valeri Gorshkov, the Omsk team’s forward, his team lost through “wrong tactics” but “made proper conclusions.” 

- We have to think more about defense, Gorshkov went on. No big changes on attacking patterns though, may be do a better job around the net. But the key thing is defense, as wingers, centers should be more active defensively. He also noted fans’ great support.  “After the failure they tried to charge us with positive emotions: nothing too terrible happened, guys”.  Really good fans, ready to support in joy and in misery.

Conclusions look right: last season Omsk Hawks allowed much less goals than any other MHL team, staged an impressive winning streak (11 games) and won the Kharlamov Cup for the second consecutive year. At the upcoming World Cup they will again meet the American team in the group stage matchup. Will they be able to take the sweet revenge?


Junior Club World Cup Winners

2011. 1. Red Army, Moscow,  2. Energie, Czech Republic. Third place was not contested as the group winners qualified for the final.

2012. 1. Sudbury Wolves, Canada 2. Waterloo Black Hawks, USA. 3. Linköping, Sweden.

 

World Cup-2013 Arenas :

- Arena Omsk (10.318 seats).

- Viktor Blinov Memorial Sports Complex (5.800 seats).

 

JUNIOR HOCKEY LEAGUE PRESS SERVICE